دوشنبه 24 بهمن 1384

عالم ذر

   نوشته شده توسط: علی رضا ولی نژاد    نوع مطلب :احادیث و روایات ،

                                                              

عالم ذر

با سلام بر دوستان عزیز . امروز می خواهم چند خطی در مورد « عالم ذر»  بنویسم . گرچه حتما بیشتر شما در این مورد اطلاعاتی دارید ، اما ممکن است بعضی از دوستان دراین باره مطلب زیادی نشنیده باشند . من کسان زیادی را دیده ام که هرچند اهل مطالعه هستند ، در این باره اطلاعات زیادی ندارند .

می دانید که در بعضی از فرقه ها و مذاهب شرقی مثل « آیین بودا»  به تناسخ ارواح معتقد هستند . ایشان معتقدند که روح انسان تا رسیدن به تکامل ، در چرخه دنیای مادی ( سمساره ) باقی می ماند . یعنی اگر انسان در طول زندگی مادی خویش ، روحش را به تکامل نرسانده باشد ، بعد از مرگ روح وی در جسم دیگری ( شامل انسان و یا حیوان ) مجددا وارد شده و زندگی دیگری را شروع خواهد کرد و این چرخه آنقدر ادامه خواهد داشت تا روح به تکامل رسیده و دیگر پس از مرگ مجبور نباشد برای رسیدن به تکامل دوباره  به عالم ماده برگردد . چنین روحی به « نیروانا»  میرسد.

مهترین نتیجه ای که از این نظریه گرفته میشود قانون « کارما » است . بر طبق این قانون نتیجه تمام اعمال ما ، به خود ما برخواهد گشت و از طرف دیگر تمام اتفاقاتی که در زندگی فعلی ما رخ می دهد ، نتیجه اعمال خود ماست چه در این دنیا و چه در زندگی های پیشین . برای مثال شخصی که دچار بیماری صعب العلاجی مثل سرطان می شود ، به دلیل اعمالی است که در زندگی قبلی خود در این عالم ، انجام داده است .

این نظریه امروزه  در بین فرقه ها و نحله های عرفانی سراسر  جهان رایج است ، و البته گرچه کاملا صحیح نیست اما رگه هایی از حقیقت در آن وجود دارد .

واقعیت این است که روح عوالم دیگری را قبل از حلول در جسم کنونی خویش ، پشت سر گذاشته است ، اما نه به شکلی که معتقدین به تناسخ ، قائل شده اند .

در اسلام چنین بیان شده است که ارواح قبل از حلول در اجساد کنونی خویش در « عالم ذر » زندگی می کرده اند و قبل از آن هم در « عالم ارواح » .

مدت عالم ارواح   دو هزار سال بوده است و پس از آن ، ارواح به عالم ذر و یا « عالم میثاق »  وارد شده اند ، که در آن عالم خداوند عهدها و میثاقهایی را از ارواح گرفته است . در این مورد روایات و احادیث معتبری وجود دارد که در صورت نیاز ذکر خواهم کرد .

اعتقاد بیشتر علماء شیعه و سنی بر این است که در عالم ذر ، روح در بدنهای ذره ای بسیار کوچکی ولی با همین مشخصات که امروز در دنیا دارد زندگی می کرده است و آنچنان که ما امروز با این بدنهای دنیوی زندگی می کنیم ، آنها هم در عالم ذر زندگی می کرده اند و با هم معاشرت نیز داشته اند و همینطور که ما امروزه صاحب اختیار هستیم ، انان نیز صاحب اختیار بوده اند .  حلول روح در اجساد این عالم نیز نه بر حسب تصادف که بر اساس اعمال و سایر عواملی است که در عالم ذر بر ارواح حاکم بوده است .

ضمنا از آیات و روایات چنین استفاده می شود که ارواح انسانها در عالم ذر با افراد و مکانهایی برخورد داشته اند و صاحب معارفی بوده اند که همزمان با تولد شخص در این عالم ، فراموش می شود . این است علت اینکه گاهی با کسانی برخورد می کنیم و یا در مکانهایی می رویم که برایمان آشناست .

نکته جالب دیگری که در این مورد هست این است که انسان در عوالم قبل صاحب علوم بسیار و معارف بزرگی شده است که قسمتی از آن امروز به صورت غریزه و فطرت و عقل در او جلوه می کند و همچنین به دلیل اختیاری که داشته است ، توانسته است در راه حق و یا باطل سیر کند و در آن عالم نیز ارواح با ادیان و مذاهب و عقاید گوناگون زندگی می کرده اند و بر همان اساس در این عالم ، در محیطی متناسب با زندگی قبلشان متولد می شوند . ( در چهار ماهگی زمان حمل ، روح وارد جسم می شود )

در پایان ذکر این نکته ضروری است که گرچه انسان شرایط و مقتضیات هدایت و یا ضلالت را از عالم قبل به این دنیا آورده است ، اما در این دنیا نیز در انتخاب راهش کاملا آزاداست و به همین دلیل است که در اسلام بیشتر در مورد عوالم بعد از این حیات دنیوی صحبت شده است تا در مورد عوالم قبل از این عالم .

« و اوفوا بعهدالله اذا عهدتم و لا تنقضواالایمن بعد توکیدها و قد جعلتم الله علیکم کفیلا ان الله یعلم ما تفعلون * و لاتکونوا کالتی نقضت غزلها من بعد قوة انکثا »

« و به عهد الهی چون پیمان بستید ، وفا کنید و سوگندهایتان را پس از موکد داشتن آنها ، مشکنید ، حال آنکه خداوند را بر خود ضامن گرفته اید ، بی گمان خداوند به آنچه می کنید آگاه است * و همانند آن زنی مباشید که پشمهایش را که می بافت ، پس از محکم داشتن ، رشته رشته وا می تافت  »

 


ali
سه شنبه 16 آبان 1391 09:41 ب.ظ
آقا ممنون.واسه من که دانشجوهستم.خیلی خوب بود.....نمرم زنده شد!!!!
علی
سه شنبه 7 شهریور 1391 12:51 ق.ظ
ممنون خیلی عالی بود ولی بهتر بود بیشتر راجب این موضوع مینوشتین و منبع روایات را هم ذکر میکردین
به هر حال خیلی به دردم خورد بازم ممنون.
faezeh
چهارشنبه 30 فروردین 1391 11:13 ب.ظ
وبت خوبه ولی به قول فاطمه رنگ متنوسفیدگذاشتی چشم رواذیت میکنه لطفارنگشوعوض کن ادم بتونه بخونه.درکل وبت خیلی خوبه.
هومن
چهارشنبه 11 آبان 1390 09:04 ق.ظ
اطلاعات خوبی بود ولی کامل نبود اگر میخواهید در این مورد به من ایمیل بدهید.
نارنجی
پنجشنبه 9 تیر 1390 09:05 ق.ظ
ایا خانواده منظور ازدواج در عالم ذر بر سرنوشت نوشته شد
پروانه
یکشنبه 26 دی 1389 10:24 ق.ظ
این چه رنگ بدی از صفحه و قلم بود که چشم آدمو کور میکنه برای همین نخوندم
sepideh
شنبه 13 آذر 1389 07:17 ب.ظ
مرسی از این که این مطلب رو گذاشته بودین خیلی جالب بود.
سه شنبه 4 آبان 1389 10:05 ب.ظ
خیلی خوشم اومد خوب بود خیلی دنبال این مطلب بودم که خوشبختانه در سایت شما پیداش کردم
امیر
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388 11:03 ب.ظ
ای کاش منبع کامل تری داشتیم
mehran
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 05:49 ب.ظ
نكن این كارا را زشته مشنگ
خلخالی
پنجشنبه 15 اسفند 1387 01:25 ب.ظ
عالی بود دستتان دردنكند ای كاش كمی هم به روایات اشاره می كردیدومنابع راذكر می فرمودید.
نسترن
چهارشنبه 26 تیر 1387 11:07 ق.ظ
عالی بود
ممنون خیلی بدردم خورد
لطفا منبع هم معرفی كنید
موفق باشید
الهام
شنبه 24 فروردین 1387 04:04 ق.ظ
سلام.

میشه در این مورد چند تا منبع به م معرفی كنین ؟

مرسی
حسن
جمعه 4 خرداد 1386 03:05 ق.ظ
سلام.بابا دمت گرم مرسی.
همین دیروز در این مورد بحث میكردیم .
رفتم تو المیزان خیلی سنگین بود
اینجا به اون چیزی كه میخواستم رسیدم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic