سه شنبه 6 دی 1384

نگرشی بر کف دست !

   نوشته شده توسط: علی رضا ولی نژاد    نوع مطلب :نگرشی بر کف دست ! ،

نگرشی بر کف دست !

 

با سلام بر همه دوستان عزیزو گلم   که مطالب این وبلاگ را دنبال می کنند . می خواهم قبل از اینکه مطلب امروز را بنویسم ، یک بار دیگر از محبت همه  شما دوستان عزیزم تشکر و سپا س گذاری  کنم .

دوستان ، مطلب امروز از نویسنده و محققی است فرانسوی  که در سال 1886 با نام ، رنه ژان ماری گنون ، در حومه پاریس متولد شد و در سال 1951 با نام ، عبدالواحد یحیی ، در مصر فوت نمود .

دلایل عمیق گرایش رنه گنون به سیر و سلوک اسلامی همواره برای هموطنانش مبهم ماند وتغییر مذهب او موجب شگفتی جهان غرب شد .

مطلب امروز گرفته شده از فصلی از یکی از کتابهای او به نام ، اسلام و تائوئیسم ، است  . فصلی با نام : نگرشی بر کف دست .

« ... بطن علوم سنتی برای غربیان غریب و دور از ذهن است و درک طبیعت حقیقی این علوم برای ایشان دشوار می باشد . امروزه اکثر علوم سنتی برای غربیان کاملا از دست رفته اند و از بقیه این علوم جز تفاله ای بی شکل و مسخ شده چیزی باقی نمانده است تا آنجا که به سطح دستورالعملهای تجربی و " فن پیشگویی " تنزل یافته اند و مسلما فاقد هرگونه ارزش اعتقادی هستند .

با یک مثال می کوشیم تا دور بودن برداشت غربی های کنونی را از واقعیت نشان دهیم . از اینرو اشاره ای چند به اسرار کف دست ( علم الکف ) در حکمت باطنی اسلام می کنیم .

اسرار کف دست هرچند برای کسانی که هیچ اطلاعی از این علم ندارند ، شگفت جلوه خواهد کرد ، در شکل اسلامی اش مستقیما به ، علم الاسماء ، وابسته است . قرارگیری خطوط اصلی در کف دست چپ شکل عدد 81 را می سازد و در کف دست راست 18 را که مجموع آنها 99 یعنی مجموع اسماء الهی است .... و نام الله را پنج انگشت هر دست می سازد : بدین ترتیب که انگشت کوچک الف ، انگشت دوم لام ، انگشت میانی و انگشت اشاره لام دوم ، و انگشت شست ه را می سازد و استفاده از شکل دست در مراسم و سنن اسلامی به عنوان یک سمبول که در همه کشورهای اسلامی به کار می رود از اینجا ناشی می شود ....

.... در کتاب ایوب باب سی و هفتم آمده است : دست هر انسان را مختوم می سازد ، تا جمیع مردمان اعمال او را بدانند . که به اعتقاد ما این مطلب بی ارتباط با نقش اساسی دست در آئین های تبرک و تقدس نیست .... از سوی دیگر رابطه بین بخش های مختلف دست با ستارگان و کواکب عموما شناخته شده و در کف شناسی غربی نیز موجود است ، اما در حالی که کف شناس غربی در آن جز علائم قراردادی چیزی نمی بیند ، در علم الکف پیوندی واقعی بین کف شناسی و ستاره شناسی وجود دارد ....

مطالعه دست چپ طبیعت فرد را نشان می دهد ، یعنی مجموعه تمایلات توانایی ها و استعدادها و در واقع شخصیت مادرزادی او را به ما می نمایاند . اما آنچه را که اکتسابی است در دست راست می یابیم که خطوط آن دائما در تغییرند ....

این اشارات مختصر نشان می دهد که چگونه یک دانش سنتی نظام یافته کاملا به اصول اعتقادی یک دکترین وابسته و پیوسته است .... »


مبینا
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:07 ب.ظ
سلام من دست راستم 18ودست چپ ام 81 است
arash
یکشنبه 30 آبان 1395 08:14 ب.ظ
سلام میبخشید عدد کفدست راست من 28 هست این نشانه چی هست؟
روحی
دوشنبه 16 تیر 1393 04:02 ق.ظ
من هم همین مشکل رو دارم کف دست راست 8 و چپم واضح 81 نیست یعنی یک خط اتصال بین 8 و 1 هست کسی میدونه چرا اینجوریه خواهش میکنم هرکی میدونه جواب بده
ziba
شنبه 9 شهریور 1392 11:49 ق.ظ
سلام با اجازتون میخام مطالبتون رو کاملتر کنم فرمودین جمع اعداد18و81مجموع اسما الهیه درسته حالا از هم کمشون کنید میشه 66 که عمر حضرت محمد هستش پیامبر در 66 سالگی وفات یافتن یا به روایاتی شهید شدن.
جمعه 27 خرداد 1390 02:46 ب.ظ
میشد نگرش کاملتری به کف دست می انداختید ومطالب مفصلتروبه دردبخورتر مینوشتید.به هرحال جوونها از علم (بطورکلی دانستن همه چیز)بالا برن بهتره از رفیق بازی واعتیادو.......
عیسی
سه شنبه 1 تیر 1389 06:54 ب.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم سلام آنچه نگاشته ای قال است حال چه
h
چهارشنبه 21 بهمن 1388 12:26 ب.ظ
خیلی خری
رضا
پنجشنبه 15 اسفند 1387 08:01 ق.ظ
نمی دونم چرا دست چپ من عدد80 میشه 810 هو خوند؟
homa
چهارشنبه 16 بهمن 1387 08:05 ق.ظ
باسلام و خسته نباشید
می خواستم از آن مطلب جالب و در عین حال حقیقت محض را كه خود یك نوع تبلیغ و ترغیب جوانان به دوستی و محبت اهل بیت (ع) به شیوه ای نو بیان كرده اید كمال تشكر و سپاس گویم .
آزاده
دوشنبه 9 مهر 1386 11:10 ق.ظ
سلام.ممنون از مطالب زیبا ولی یه كم گنگ گفتین یا من خوب متوجه نشدم.لطفا بیشتر توضیح بدین..
مریم
چهارشنبه 14 تیر 1385 12:07 ب.ظ
سلام
مطلب شما جالب بود. اما من هرچه به دستم نگاه میكنم میبینم هر دو تا هجده هست البته بیشتر شبیه هشت هست حالا میشه هجده هم گرفت ولی به دست هر كس دیگه كه نگاه میكنم راست هجده و چپ هشتاد و یك همون طوری كه شما گفتید هست البته من اینو از زمان كودكی میدونستم و همیشه برام جای سوال بود كه مال من چرا فرق میكنه؟؟؟ حالا اگه شما میدونید چرا میشه ه من جواب بدید؟ سه خط در هر دو دستم به هم رسیدند شكل هشت كه به خط سمت راست این هشت طقریبا از شروع یك سومش خط وسطی چسبیده؟ دلیلش چیه؟؟؟ خیلی دوستدارم بدونم .
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic