شنبه 2 مهر 1384

در خلوت هم از گناه بپر هیزی

   نوشته شده توسط: علی رضا ولی نژاد    نوع مطلب :پند هایی از نهج البلاغه ،

در خلوت هم از گناه بپر هیزی

اتقو معاصی الله فی الخلوات فان الشاهد هو الحاکم. ح/324

ترجمه: امیر المومنین حضرت علی علیه السلام میفرمایند در خلوت و تنهایی هم ، از گناه و نافرمانی خدا بپرهیزید ، زیرا همان کسی که گناه شما را میبیند ] یعنی خداوند [ خودش نیز در باره آن ، داوری خواهد کرد.

شرح: گروهی از افراد کوته فکر هستند ، که گمان میکنند اگر در خلوت وتنهایی ، مرتکب گناه شوند ، و کسی شاهد گناه آنها نباشد ، از کیفر و مجازات در امان خواهند بود . غافل از آنکه خداوند ، در همه جا حاضر است ، و در خلوت ودر تنهایی هم ، شاهد اعمال بندگان خویش است .

امام صادق علیه السلام می فرمایند : کسیکه در تنهایی مرتکب گناه شود ، مثل کسی است  که در یک کشتی ، داخل اطاقک خصوصی خود ، نشسته است  و کف آن را سوراخ می کند . گر چه کسی شاهد این عمل زشت و نادرست نیست ، تا از آن جلو گیری کند ، یا آن شخص را به مجازات رساند ، ولی چنین کسی ، مجازات عمل خود را خواهد دید ، زیرا به خاطر کار زشت او ، دیگران هم صدمه خواهند دید ، چون سرانجام ، آب دریا ، از سوراخ آن اتاقک بالا خواهد آمد ، و همه کشتی را ، با تمام سرنشینان آن غرق خواهد کرد.

پس گناه ، اگر در خلوت و تنهایی هم صورت گیرد ، هم شخص گناه کار را به مجازات خواهد رسانید ، هم بر روی جامعه اثر بد خواهد گذاشت .

از سوی دیگر ، انسان در رابطه با خدا ، باید بداند که : هر چند در خلوت و تنهایی مرتکب گناه شود ، و کسی هم شاهد آن نباشد ، ولی خداوند ، او را می بیند و شاهد گناه اوست .به این ترتیب ، شخص گناه کار ، در روز رستاخیز ، از داوری خداوند توانا وبینا که خود ، آن گناه را دیده است – هیچ راه فراری نخواهد داشت .

ومن الله التوفیق 

 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات